Narodna mudrost i rešenja prenosili su se generacijama. Neke od navedenih gotovo smo zaboravili, a praktikovali su ih naši preci – i doživeli duboku starost!
Dopunjeno: 06. 09. 2023.
Ne samo to, većina “bapskih saveta” danas je prepakovana u lajfstajl i velnes savete uz potkrepljenje raznih naučnika i stručnjaka. A naše bake su to sve znale oduvek.
Danas, kada je dizanje (i održavanje) imuniteta važnije nego ikad, podsetimo se tradicija koje su opstale “od vremena pa do sad”.
Pre nego što je do nas došla mudrost Drevnog Istoka po kojoj su sve bitne tačke pozicionirane na stopalima, naši stari su to nekako znali. S vremena na vreme natočili bi vruću vodu u lavor i potapali umorna stopala posle napornog dana.
Moderna nauka kaže da ako nemamo dobru cirkulaciju, naročito u nogama, to može dovesti do brojnih smetnji, čak i tromba. Uzmite, dakle, lavor, ako ga nemate, kadicu za veš, poslužiće bilo kakva plastična ambalaža i natočite vruću vodu – po želji dodajte morsku so.
Posle potapanja stopala osušiti grubim peškirom, što je ujedno i piling stopala, a možete sprovesti i ovaj sjajan mini tretman:
https://www.instagram.com/p/CHsgU0opft1/
https://www.instagram.com/p/CEouJxns-tM/
Gotovo u svakom kupatilu postojala je gruba četka sa dugačkom drškom kojom su se četkala i masirala leđa tokom kupanja. Osim što ovaj ritual skida mrtve slojeve sa kože, podstiče cirkulaciju i relaksira leđa koja su najviše opterećena tokom dana.
Rakija je po Srbima, lek za sve! Najčešća primena rakije, osim nazdravljanja, je u oblaganju bolnih tačaka na telu natopljenim krpama. Ovo i ne čudi s obzirom da se u većini rakija (glogovača, klekovača, orahovača…) nalaze lekovite bilje. Rakija se takođe koristila za skidanje temperature, tako što bi se pravile obloge od nje, a stare domaćice tvrde da nema jačeg sredstva za dezinfekciju!
https://www.instagram.com/p/CEVQ4cXHYAt/
Nasuti u lavor vrelu vodu, dodati čaj od kamilice, bosiljak ili so (odličan izbor su i eterična ulja), nagnuti glavu, pokriti se peškirom i udisati duboko. Ovaj proces pomaže bronhijama, otklanja teško disanje, a takođe čisti pore na licu.
Takođe se često praktikovalo takozvano “krkljanje”, “grgotanje”: napraviti rastvor mlake vode i nane, uzeti gutljaj, zabaciti glavu u nazad i “krkljati”. Poenta je da se ne proguta tečnost, već da se pročisti grlo.
S prvim zracima prolećnog Sunca, bake bi iznosile svu garderobu na dvorište i prostirale na žicu za sušenje, da se “osunčaju”.
Time bi se gubio miris ustajalosti, nakupljen u ormarima tokom zimskih meseci. Takođe, redovno su se sunčali i “prašili” tepisi, prostirke i slično. Tek poslednjih decenija glasno se govori o grinjama koje obitavaju u posteljini i garderobi, kao i da je najbolja prevencija – sunčanje i provetravanje. Očigledno svima i svemu je neophodan vitamin D.
Smejali smo se matorcima kada bi se plaknuli ispod pazuha pre ulaska u reku ili more, međutim, to je jako mudro! Leti je nekada velika razlika između temperature vode i vazduha, te je za organizam veliki temperaturni šok kad naglo uđe u hladnu sredinu. Koliko samo puta smo čitali smo kako je neko umro odmah po ulasku u vodu?! Zato, zapamtite ovaj ritual kada idete na kupanje u vrelim letnjim danima.
Lakše je bilo izbeći odlazak u vojsku ili nedeljno kupanje, nego domaću supicu! Supa je bila neizostavni deo svakog ručka. Danas, po inerciji, kada smo malaksali, prehlađeni, oslabljenog imuniteta, uzimamo supicu, makar iz kesice. Bake su i ovde bile u pravu: tečnost, toplota i so nadoknađuju gubitak elektrolita.
Koje savete ste vi nasledili od vaših starih i dan-danas ih primenjujete? Pišite nam u komentarima! A do tada obavezno pročitajte u kojim to aspektima nikako ne možemo da se ukačimo s našim starima:
“Dokle misliš tako”: Šta naši roditelji nikako ne mogu da skapiraju u vezi s nama
Zabranjeno je preuzimanje dela ili celog sadržaja bez navođenja i linkovanja izvora u skladu s Moodiranje Uslovima korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
© 2011-2023. Moodiranje. Sva prava zadržana. Izrada sajta: ХАЈДУЦИ