fbpx
Naslovna » Reflektor » Potvrđeno s naučne i lekarske strane: Bake su bile u pravu! Ove stvari “valja” raditi za zdravlje!

Potvrđeno s naučne i lekarske strane: Bake su bile u pravu! Ove stvari “valja” raditi za zdravlje!

Narodna mudrost i rešenja prenosili su se generacijama. Neke od navedenih gotovo smo zaboravili, a praktikovali su ih naši preci – i doživeli duboku starost!

Dopunjeno: 06. 09. 2023.

Ne samo to, većina “bapskih saveta” danas je prepakovana u lajfstajl i velnes savete uz potkrepljenje raznih naučnika i stručnjaka. A naše bake su to sve znale oduvek.

Danas, kada je dizanje (i održavanje) imuniteta važnije nego ikad, podsetimo se tradicija koje su opstale “od vremena pa do sad”.

Noge u lavoru

Pre nego što je do nas došla mudrost Drevnog Istoka po kojoj su sve bitne tačke pozicionirane na stopalima, naši stari su to nekako znali. S vremena na vreme natočili bi vruću vodu u lavor i potapali umorna stopala posle napornog dana.

Moderna nauka kaže da ako nemamo dobru cirkulaciju, naročito u nogama, to može dovesti do brojnih smetnji, čak i tromba. Uzmite, dakle, lavor, ako ga nemate, kadicu za veš, poslužiće bilo kakva plastična ambalaža i natočite vruću vodu – po želji dodajte morsku so.

Posle potapanja stopala osušiti grubim peškirom, što je ujedno i piling stopala, a možete sprovesti i ovaj sjajan mini tretman:

https://www.instagram.com/p/CHsgU0opft1/

Četkanje leđa

https://www.instagram.com/p/CEouJxns-tM/

Gotovo u svakom kupatilu postojala je gruba četka sa dugačkom drškom kojom su se četkala i masirala leđa tokom kupanja. Osim što ovaj ritual skida mrtve slojeve sa kože, podstiče cirkulaciju i relaksira leđa koja su najviše opterećena tokom dana.

Trljanje rakijom

Rakija je po Srbima, lek za sve! Najčešća primena rakije, osim nazdravljanja, je u oblaganju bolnih tačaka na telu natopljenim krpama. Ovo i ne čudi s obzirom da se u većini rakija (glogovača, klekovača, orahovača…) nalaze lekovite bilje. Rakija se takođe koristila za skidanje temperature, tako što bi se pravile obloge od nje, a stare domaćice tvrde da nema jačeg sredstva za dezinfekciju!

Inhaliranje

https://www.instagram.com/p/CEVQ4cXHYAt/

Nasuti u lavor vrelu vodu, dodati čaj od kamilice, bosiljak ili so (odličan izbor su i eterična ulja), nagnuti glavu, pokriti se peškirom i udisati duboko. Ovaj proces pomaže bronhijama, otklanja teško disanje, a takođe čisti pore na licu.

Takođe se često praktikovalo takozvano “krkljanje”, “grgotanje”: napraviti rastvor mlake vode i nane, uzeti gutljaj, zabaciti glavu u nazad i “krkljati”. Poenta je da se ne proguta tečnost, već da se pročisti grlo.

Sunčanje garderobe

S prvim zracima prolećnog Sunca, bake bi iznosile svu garderobu na dvorište i prostirale na žicu za sušenje, da se “osunčaju”.

Time bi se gubio miris ustajalosti, nakupljen u ormarima tokom zimskih meseci. Takođe, redovno su se sunčali i “prašili” tepisi, prostirke i slično. Tek poslednjih decenija glasno se govori o grinjama koje obitavaju u posteljini i garderobi, kao i da je najbolja prevencija – sunčanje i provetravanje. Očigledno svima i svemu je neophodan vitamin D.

Zapiranje pre kupanja u reci

Smejali smo se matorcima kada bi se plaknuli ispod pazuha pre ulaska u reku ili more, međutim, to je jako mudro! Leti je nekada velika razlika između temperature vode i vazduha, te je za organizam veliki temperaturni šok kad naglo uđe u hladnu sredinu. Koliko samo puta smo čitali smo kako je neko umro odmah po ulasku u vodu?! Zato, zapamtite ovaj ritual kada idete na kupanje u vrelim letnjim danima.

Supica je lek za sve

Lakše je bilo izbeći odlazak u vojsku ili nedeljno kupanje, nego domaću supicu! Supa je bila neizostavni deo svakog ručka. Danas, po inerciji, kada smo malaksali, prehlađeni, oslabljenog  imuniteta, uzimamo supicu, makar iz kesice. Bake su i ovde bile u pravu: tečnost, toplota i so nadoknađuju gubitak elektrolita.

Koje savete ste vi nasledili od vaših starih i dan-danas ih primenjujete? Pišite nam u komentarima! A do tada obavezno pročitajte u kojim to aspektima nikako ne možemo da se ukačimo s našim starima:

“Dokle misliš tako”: Šta naši roditelji nikako ne mogu da skapiraju u vezi s nama

Zabranjeno je preuzimanje dela ili celog sadržaja bez navođenja i linkovanja izvora u skladu s Moodiranje Uslovima korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Podeli tekst:
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

    Moodiranje newsletter

    nema spamovanja i gluposti. samo kul stvari. jednom sedmično.

    Dopašće vam se još:

    Kocka, rakija i lake ženske: Zbog ovih stvari Srbi i dalje zovu dnevne novine da se odreknu posrnulog člana porodice!

    U ne baš tako davnoj prošlosti, kada su čast i ugled imali značaj, najgore što je moglo zadesiti neku časnu…

    Devedesete? Pali, bre!

    S obzirom da sam novinarstvom, i to onim muzičkim, u Srbiji & Beogradu, počeo da se bavim upravo početkom devedesetih,…

    (Ne)Zaboravljene boemske legende

    Jedan od razloga zašto se odlazak u kafanu pretvorio u kliše je taj, što su mnoge, izvorno boemske pesme prilično…

    Ovo je nemoguće prevesti strancima: Najluđe fraze od Subotice do Vranja

    Svaki kraj u Srbiji ima svoje specifične izraze koji su potpuno nerazumljivi ljudima koji nisu odatle. Spremite kaficu i pripremite…
    MOODIRANJE

    © 2011-2023. Moodiranje. Sva prava zadržana. Izrada sajta: ХАЈДУЦИ