fbpx
Naslovna » Magazin » Kod kuće » Prirodni preparati za čišćenje stakla – lako do sjaja u vašem domu

Prirodni preparati za čišćenje stakla – lako do sjaja u vašem domu

Danas se na tržištu mogu naći brojni preparati koji odlično čiste sve površine u domu. Bilo da je reč o kuhinjskim površinama, staklenim, kupatilu ili podovima, izbora zaista ne manjka. Zašto bi onda neko želeo da pravi svoje domaće preparate za čišćenje mogli bismo se zapitati. Puno je razloga. A puno je i lakih i […]

Dopunjeno: 28. 07. 2022.

Danas se na tržištu mogu naći brojni preparati koji odlično čiste sve površine u domu. Bilo da je reč o kuhinjskim površinama, staklenim, kupatilu ili podovima, izbora zaista ne manjka. Zašto bi onda neko želeo da pravi svoje domaće preparate za čišćenje mogli bismo se zapitati. Puno je razloga. A puno je i lakih i priuštivih recepata za domaća sredstva za čišćenje.

6 razloga zašto bi trebalo da pravite proizvode za čišćenje kod kuće

  1. Vi kontrolišete sastojke. Kada pravite sopstvene proizvode za čišćenje, imate potpunu kontrolu nad sastojcima koji su uključeni u sredstva za čišćenje.
  2. Bezbednost za decu i kućne ljubimce.
  3. Bolji kvalitet vazduha u kući.
  4. Isplativo je i ekonomično.
  5. Ekološki prihvatljivija opcija bez toksina i hemikalija.
  6. Ovako se mogu ukloniti i najotpornije bakterije.

Par saveta pre nego što počnete da pravite svoja sredstva za čišćenje

Možete sami jednostavno da napravite sredstvo za čišćenje stakla od sastojaka koje verovatno već imate u kući. Ako ste osetljivi na jake hemikalije koje se mogu naći u tradicionalnim sredstvima za čišćenje, sopstvenim sredstvima možete eliminisati taj problem i izbeći čak i eventualne alergije i boje koje se često nalaze u komercijalnim sprejevima za čišćenje prozora ili za staklo za tuš kabine na primer. Ali trebalo bi da obratite pažnju na neke osnove.

Ako živite u oblasti sa tvrdom vodom, koristite destilovanu vodu za pravljenje ovih rastvora za čišćenje. Destilovana voda ne sadrži minerale (kalcijum i magnezijum) koji ostavljaju mutne naslage na staklu.

Bezbednost je uvek na prvom mestu kod svakog proizvoda za čišćenje. I komercijalne i domaće proizvode treba čuvati dalje od dece, kućnih ljubimaca i potrepština za kuvanje. Sastojci mogu dovesti do iritaija ako se konzumiraju, a alkohol za čišćenje je zapaljiv.

Nakon mešanja određene količine sredstva za čišćenje stakla, obavezno označite bocu sa raspršivačem jasno. Dodajte datum kako biste znali da li su sastojci sveži.

Nemojte ponovo koristiti praznu komercijalnu bocu za čišćenje. Kupite novu bocu sa sprejom za sredstvo za čišćenje stakla. I sirće i alkohol deluju kao rastvarači i pokupiće sve tragove drugih hemikalija koje su ostale u staroj boci sa raspršivačem. Sa novom, čistom bocom, nećete morati da brinete o neželjenim i potencijalno opasnim reakcijama.

 

Osnovna sredstva za čišćenje u kući koja možete sami da napravite

1. Osnovno sredstvo za čišćenje prirodnog stakla

Alkohol i belo sirće su odlične zamene za hemijska sredstva za čišćenje, a možete ih nabaviti u svakom vašem lokalnom supermarketu. Druge prednosti ovih sastojaka su da su jeftini i ne sadrže oštre hemikalije ili isparenja. Ovi sastojci su slični onima koje možete pronaći i u mnogim komercijalnim sredstvima za čišćenje, a i brzo ispare, tako da ne dobijete ružne mrlje nakon čišćenja.

Recept:

Prirodni sprej za čišćenje stakla

1 šolja alkohola za čišćenje

1 šolja vode

1 kašika sirćeta

 

Da biste napravili ovaj sprej za čišćenje stakla, pomešajte sastojke i sipajte smešu u bocu sa raspršivačem. Dobro promešati.

Kada pomešate alkohol i belo sirće, stvarate sredstvo za čišćenje stakla i prozora koje brzo isparava i koje je odličnog učinka, rame uz rame sa sredstvima za čišćenje poznatih i popularnih brendova. Ovo rešenje možete koristiti i kao domaće sredstvo za čišćenje stakla u rerni i na keramičkim, hromiranim i drugim tvrdim površinama.

2. Domaće sredstvo za čišćenje stakla od kukuruznog skroba

Prozori i staklene površine nisu zapravo nikada savršeno glatke. U stvari, na površini imaju male rupice koje zadržavaju vodu, uzrokujući pojavu pruga i mrlja. Kukuruzni skrob u ovom domaćem čistaču stakla razbija te vodene veze, što rezultira sjajnom završnom obradom bez mrlja i fleka koju ste ikada videli. Dobro radi i za čišćenje vodenih mrlja na staklu.

Recept:

Domaće sredstvo za čišćenje stakla od kukuruznog skroba

¼ šolje alkohola

¼ šolje belog sirćeta

1 kašika kukuruznog skroba

2 šolje vode

 

Pomešajte sve sastojke u bočici sa raspršivačem za ovaj recept za čišćenje stakla. Obavezno dobro protresite bocu sa raspršivačem da biste potpuno rastvorili kukuruzni skrob. Raspršite rastvor na prozore i staklene površine i obrišite dok staklo ne bude čisto.

Ovo rešenje takođe dobro funkcioniše kao domaći odmašćivač za prozore i druge staklene površine u vašoj kuhinji. Alkohol i sirće presecaju masnoću kako bi staklene površine ponovo zasjale.

Međutim, ako sredstvo za čišćenje ne obrišete u potpunosti sa površine stakla ili prozora, kukuruzni skrob će ostaviti svoj talog, što donekle ide kontra svrhe, pa obavezno potpuno i detaljno prebrišite površinu koju čistite.

Ova formula je odlična za čišćenje prljavih prozora i staklenih površina, kao i za savršeno domaće sredstvo za čišćenje paravana za prozore.

3. Sredstvo za čišćenje stakla od sirćeta „uradi sam“.

Prednosti upotrebe sirćeta u vašem domaćem sredstvu za čišćenje stakla da je jeftin i neverovatno efikasan u uklanjanju recimo otisaka prstiju i druge prljavštine sa prozora.

Belo sirće je često glavni sastojak za sva dobra rešenja za čišćenje po principu „uradi sam“, kao što su recepti za čišćenje kupatila ili domaćeg tuša. Ne sadrži jake hemikalije ili isparenja i neće ostaviti tragove na vašim staklenim površinama.

Recept:

Sprej za čišćenje stakla u sirćetu

2 šolje destilovane vode

2 kašike sirćeta

10 kapi eteričnog ulja po vašem izboru

 

Pomešajte sve sastojke i sipajte u staklenu bocu sa raspršivačem. Dobro protresite da se sjedini. Raspršite rastvor na prozore i staklene površine i obrišite krpom od mikrovlakana. Ne brinite o mirisu sirćeta; eterično ulje će pomoći da se prikrije veći deo mirisa sirćeta, dok će ostatak ispariti kada se rastvor osuši.

Ovaj recept je idealan za mnoge različite vrste staklenih površina. Možete očistiti vrata tuša i čak će vam pomoći da uklonite mrlje od tvrde vode i tragove od sapuna.

Staklene ploče će ponovo zablistati i to je daleko najbolji način da znate kako da očistite prozore automobila. Sve dok sredstvo za čišćenje prvo prskate na čistu krpu, a ne na sam ekran, može čak i da radi za čišćenje ekrana računara ili ekrana vašeg velikog TV-a sa ravnim ekranom.

Takođe možete očistiti tastaturu na svom desktop računaru ili laptopu pomoću ove tečnosti. Oslobodite se prljavštine koja se nakupila na tasterima tako što ćete ih obrisati krpom umočenom u sredstvo za čišćenje ili pomoću pamučnog štapića za lakši pristup svim stranama tastera.

4. Domaće sredstvo za čišćenje prozora bez mrlja

Ovaj recept za čišćenje stakla kombinuje sve jeftine sastojke iz prethodnih recepata kako bi vam dao ultra sjaj bez mrlja na svim vašim staklenim površinama i prozorima.

Da biste dobili još neverovatnije čišćenje, koristite novine da obrišete rastvor. Novine, za razliku od papirnih ubrusa i nekih krpa od mikrovlakana, neće ostaviti dlačice na vašim prozorima.

Recept za čišćenje prozora bez mrlja:

¼ šolje belog destilovanog sirćeta ili jabukovog sirćeta

¼ šolje alkohola

1 kašika kukuruznog škroba

2 šolje vode

10 kapi eteričnog ulja po vašem izboru

 

Kombinujte sve sastojke i sipajte u bocu sa raspršivačem. Možete koristiti posudu koju već imate iz vašeg komercijalnog sredstva za čišćenje stakla ako je dobro operete ili možete kupiti bilo koju jeftinu plastičnu bocu sa raspršivačem na mreži.

Dobro protresite bocu kako biste bili sigurni da su svi sastojci dobro izmešani. Raspršite rastvor na staklene površine i obrišite krpom od mikrovlakana.

5. Domaće sredstvo za čišćenje staklenih ploča

Niskoprofilne staklene ploče za kuvanje su odlične i za kuvanje i izgledaju zaista elegantno. Međutim, ako ste ikada prosuli na njih bilo šta tokom kuvanja, znate koliko teško može biti očistiti te tvrdoglave, zapekle mrlje od hrane.

Ranije, možda ste pribegavali korišćenju skupih, toksičnih sredstava za čišćenje rerne i ploče šporeta koje možete pronaći u bilo kom supermarketu. Iako su one zaista efikasne u čišćenju peći, pune su jakih hemikalija i mogu biti prilično skupe. Evo odličnog, jeftinog rešenja koje možete napraviti kod kuće sa proizvodima koje već imate u svojoj kuhinji.

Recept:

Domaće rešenje za čišćenje staklenih ploča

Soda bikarbona

Tečni sapun za suđe

Da biste očistili staklenu ploču za kuvanje, počnite sa jednom kašičicom sode bikarbone i dodajte dovoljno tečnog sapuna za suđe da se formira pasta. Nanesite na ploču za kuvanje i lagano abrazivnim sunđerom pravite krugove, fokusirajući se na tvrdokorne tačke na ploči šporeta.

Isperite ostatke i obrišite vrh šporeta krpom od mikrovlakana. Ako imate tvrdokorne mrlje, možete ih ostrugati ravnim delom oštrice noža za mazanje pre ribanja.

BONUS:

Pitali smo brojne žene oko nas i jedan sastojak se pojavljuje kao da kažemo džoker u čišćenju, pored sirćeta i sode bikarbone, a to je limuntus. Posebno efikasan za skidanje kamenca, koristi se jednostavno.

Zagrejete vodu, u nju dodate limuntus i deterdžent za sudove. Za još jednostavniji postupak, trebaće vam oko 100 grama limuntusa, voda i bilo bi dobro da koristite najobičniji sunđer za sudove. Zatim nakvasite površinu koju želite da čistite, pospite limuntus, ostavite da odstoji neko vreme, recimo pola sata, a zatim koristeći mekšu stranu sunđera oribajte površinu.

Sretan život počinje čistim domom. Uživajte i javite nam utiske.

Zabranjeno je preuzimanje dela ili celog sadržaja bez navođenja i linkovanja izvora u skladu s Moodiranje Uslovima korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Podeli tekst:
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

    Moodiranje newsletter

    nema spamovanja i gluposti. samo kul stvari. jednom sedmično.

    Dopašće vam se još:

    (Ne)Zaboravljene boemske legende

    Jedan od razloga zašto se odlazak u kafanu pretvorio u kliše je taj, što su mnoge, izvorno boemske pesme prilično [...]

    Devedesete? Pali, bre!

    S obzirom da sam novinarstvom, i to onim muzičkim, u Srbiji & Beogradu, počeo da se bavim upravo početkom devedesetih, [...]

    Ugasite internete: Majke koje pokušavaju da preko dece budu popularne haraju njime!

    Ovih dana sve češće i češće, uglavnom u sebi, ali ponekad i na glas izgovorim rečenicu: Ugasite internete, vreme je. [...]

    Ono kad si parazit s 30 i nešto: “Keva, daj za kafu!

    Iza ovog bezazlenog naslova krije se mnogo dublji problem nego što deluje. Istina, nismo imali najsjajnije uslove za odrastanje, i [...]
    MOODIRANJE

    © 2011-2023. Moodiranje. Sva prava zadržana. Izrada sajta: ХАЈДУЦИ