Oh, čestitamo. Roditelji ste postali il ste na putu da budete i šta sad? Kako se postaviti, šta činiti? Kakav primer biti?
Dopunjeno: 19. 11. 2022.
Jedna od zanimljivih stvari vezanih za roditeljstvo je to što postoje velike varijacije u tome kako podižemo našu decu. Istovremeno, postoji mnogo zajedničkih tipova roditelja koji variraju od jedne osobe do druge. Zapravo, postoji i dovoljno sličnosti u tipovima roditeljstva, što je dovelo do toga da su naučnici pokušali da grupišu roditelje u četiri najčešća stila odnosno tipa roditeljstva.
Stil roditeljstva se odnosi na kombinaciju strategija koje koristite za podizanje svoje dece. Rad Dijane Baumrind tokom 1960-ih stvorio je jednu kategorizaciju stilova roditeljstva.
Četiri roditeljska stila Baumrindove imaju različita imena i karakteristike:
Ovi stilovi roditeljstva Baumrindove su rađeni na bazi istraživanja u Sjedinjenim Državama i možda i ima razlika vezanih za roditelje unakrsno i kulturološki. Sigurno naši balkanski stilovi vuku neke razlike, zar ne.
Svaki roditeljski stil varira u najmanje četiri oblasti. To su stil discipline, komunikacija, nega i očekivanja.
Autoritarnim roditeljima se često smatraju oni kojima je disciplina na prvom mestu.
Ovi roditelji koriste strogi disciplinski stil sa mogućnošću malo pregovaranja. Kazna je uobičajeni metod vaspitavanja.
Komunikacija je uglavnom jedanosmerna od roditelja do deteta. Pravila obično nisu jasno objašnjena.
Roditelji sa ovim stilom uglavnom manje neguju decu. Očekivanja su velika sa ograničenom fleksibilnošću.
Permisivni ili popustljivi roditelji uglavnom dopuštaju deci da rade ono što žele, i nude ograničene smernice ili pravila. Oni su više kao prijatelji nego roditelji.
Njihov stil discipline je suprotan strogom. Imaju ograničena, skromna pravila ili čak vaspitavanju pristupaju bez ikakvih pravila i dozvoljavaju deci da sami otkrivaju i rešavaju probleme.
Komunikacija je otvorena, ali ovi roditelji dozvoljavaju deci da sami odlučuju za sebe umesto da daju smernice.
Roditelji u ovoj kategoriji imaju tendenciju da budu topli i neguju.
Očekivanja su obično minimalna ili nisu postavljena visoko od strane ovih roditelja.
Neangažovani roditelji daju deci puno slobode i generalno ostaju van njihovog puta. Neki roditelji mogu donositi svesnu odluku da decu vaspitavaju na ovaj način, dok su drugi manje zainteresovani za roditeljstvo ili nesigurni šta treba činiti generalno.
Nijedan poseban stil discipline se ne koristi. Neangažovan roditelj dozvoljava detetu uglavnom da radi ono što želi, verovatno zbog nedostatka informacija ili brige.
Komunikacija je ograničena.
Ova grupa roditelja nudi malo nege.
Očekuje se od dece malo ili nimalo.
Autoritativni roditelji su razumni i neguju i postavljaju velika, jasna očekivanja. Deca sa roditeljima koji pokazuju ovaj stil imaju tendenciju da budu samodisciplinovani i sami razmišljaju. Ovaj stil se smatra najkorisnijom za decu.
Disciplinska pravila su jasna i razlozi zbog kojih se objašnjavaju.
Komunikacija je česta i pogodna za detetov nivo razumevanja.
Autoritativni roditelji neguju.
Očekivanja i ciljevi su visoki, ali su jasno navedeni. Deca mogu imati uvid u ciljeve i učestvovati u njihovom kreiranju.
Ovo je uglavnom i vid vaspitanja u privatnim vrtićima, bilo da rade po Montesori ili nekom drugom metodu.
Mali broj nas se lepo uklapa u jedan samo roditeljski stil, već decu podižemo koristeći kombinaciju stilova. Zamislite četiri stila kao kontinuum umesto četiri različita načina roditeljstva. Idealno je da razmišljamo o našoj deci i onome što im je potrebno u određenim vremenskim intervalima. Na primer, dok roditelj možda obično ne usvoji autoritarni stil roditeljstva, možda ima momenata u životu deteta kada je taj stil potreban. Ili možda znate autoritarnog roditelja koji dosta brine, suprotno gorenavedenom opisu.
Iako je porodici lakše da usvoji jedinstven, isti stil roditeljstva, neka istraživanja pokazuju da ako je bar jedan roditelj autoritativan, to je bolje za dete nego imati dva roditelja koji imaju isti, manje efektivan stil.
I naravno, ima više faktora mimo stila roditeljstva koji utiču na to kakva deca postaju. Neki od mnogih drugih faktora koji utiču na razvoj deteta uključuju ove elemente:
Danas se pojavljuju nova imena za roditeljske stilove. Na primer, “roditeljstvo helikoptera” je slično autoritativnom stilu, ali sa malo više angažmana, ili neki mogu reći previše učešća, u životu deteta. “Roditeljstvo u slobodnom domenu” podseća na neangažovani stil, ali uz svesnu odluku da dopusti nezavisnije razmišljanje koje je u najboljem interesu deteta.
Razmišljanje o tome gde se uklapate u spektar roditeljskih stilova može biti od pomoći. Uzimajući još jedan korak dalje: znajte da svako od nas sa bilo kojim stilom u bilo kom trenutku može imati koristi od samorefleksije koja obično dolazi od učestvovanja u roditeljskoj klasi. Razgovaranje sa drugim roditeljima i facilitatorima može biti od pomoći.
I roditeljstvo se uči! Poželjno-na dobrim primerima, ali i na mogućnosti adaptiranja ponašanja.
Jer ulog je-budućnost!
Zabranjeno je preuzimanje dela ili celog sadržaja bez navođenja i linkovanja izvora u skladu s Moodiranje Uslovima korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
© 2011-2023. Moodiranje. Sva prava zadržana. Izrada sajta: ХАЈДУЦИ