“Jedan od najgorih osećaja na svetu je buđenje propraćeno napadom straha. Kao da mi se čitav svet sručio na glavu, pa ne znam da li da pre razmišljam o problemima, obavezama koje me čekaju ili da se prepustim strahu od neizvesne budućnosti.” Siniša N.
Dopunjeno: 18. 03. 2021.
Osećaj ovakvog preplavljivanja ima još jednu nus pojavu: mučnina u stomaku koja tera da se u krevetu ostane što duže, kako bi se izbeglo suočavanje s predstojećim danom. No, umesto olakšanja, efekat je kontraproduktivan: odloženo ustajanje pojačava utisak lične bezvrednosti.
Ono što olakšava ovu situaciju je sve suprotno od produženog sna i lenčarenja do u nedogled: što ranije ustajanje i što pre u akciju!
“Jutarnji rituali su veoma moćni i određuju ostatak dana”, kaže psiholog Lee Chambers, “ako jutro započnete mučnim mislima i brigama, one će se “preliti” u popodne, naposletku u ostatak dana.”
Uz čvrstu volju i malo treninga, jutro uz sitne, a smislene rituale, snižava stres i napetost, a ujedno pomaže pri organizaciji ostatka dana.
“Tako izmoren, nekako se nateram da ustanem i shvatam da treba da budem na poslu za dvadesetak minuta. Gledam na brzinu šta da obučem, ne stižem ni da jedem, a kamoli da popijem kafu, stižem na posao sav zarozan i izbezumljen.”
Chambers savetuje da na prvom mestu treba proceniti optimalno vreme za ustajanje koje nije na uštrb noćnog sna. Dakle, nije realno zaspati u 2 posle ponoći i naviti sat na 7 ujutru. Zatim treba priuštiti vreme za jutarnje rutine, a potom i za konkretnu akciju (odlazak na posao, odvođenje dece u vrtić i slično).
Kako odabrati jutarnje rutine? Prema vrlo jednostavnom kriterijumu, šta vam najviše odgovara. Razmislite o svojim najvećim stresorima, a potom šta najbolje utiče na njih.
“Jutarnje rutine su najefikasnije kad uživamo u njima i tada ih je veoma lako integrisati”, kaže Chambers, “ne radi se o tome da potpuno promenimo ono što radimo, već uvođenje malih, prijatnih promena koje su produktivne”.
Pripremite odeću za posao ili trening, isplanirajte doručak, pospremite sobu u kojoj spavate. Neka sve bude pripremljeno za naredno jutro. Nemojte osuđivati sebe ukoliko nešto propustite ili ste ustali malo kasnije – bitno je pokrenuti se, a istrajnost će vremenom dovesti do željenih rezultata.
Prvi put kada ustanete ranije nego inače, bez produžavanja dremanja, je veliki korak i svojevrsna pobeda.
Za koje ćete se rutine odlučiti, potpuno je na vama, a ovo su predlozi psihologa i psihoterapeuta.
Čaša obične (može i tople) vode, osim što hidrira organizam, pomaže i bržem razbuđivanju. Buđenje kognitivnih funkcija stavlja vas u budno i aktivno stanje, a pored toga balansira emotivno stanje.
Dovoljno je dvadesetak minuta i dolazi do stimulacije serotonina, poznatijeg kao hormon sreće – još ako imate psa, pun pogodak!
Ovo je rutina koju treba sprovoditi celog života, jer osećaj zahvalnosti za sve dobro što imamo u životu daje unutrašnju snagu i motivaciju za nova postignuća.
S druge strane, nezahvalnost, odnosno, uzimanje stvari koje imamo “zdravo za gotovo” vodi u konstantno nezadovoljstvo i apatiju.
Počnite s “malim” stvarima, kao što je činjenica da imate krov nad glavom i krevet u kom se budite.
Sve to može da sačeka. Zašto započinjati jutro čitanjem mejlova koji nisu hitni, a ni bitni, ili još gore, vestima preplavljenim crnom hronikom?
“Ali, telefon je tu pred mene, punio se celu noć” nije izgovor! Uključite punjač na drugom kraju sobe, tako da jedini kontakt s telefonom ujutru bude gašenje alarma.
“Samo da vidim šta ima na mrežama” se umesto dva minuta pretvori u 20, a ako tome dodamo mejlove i vesti, vi ste u “work modu” takoreći po samom buđenju, što dodatno pojačava anksioznost.
Bilo šta od ovoga pomoći će da se razbudite na zdrav, prirodan način i lagano pripremite za nastupajući dan. Tu su i joga, meditacija i čuvena vežba “5 Tibetanaca” – za šta god da se odlučite, bitno je da uživate u procesu.
https://www.facebook.com/moodiranje/posts/3255894201156804
Svejedno da li ste u pahuljice ili jaja i kobaja fazonu, bitno je da vas doručak čini sitim i zadovoljnim!
Umesto provere mejlova, napravite “to-do” listu za nastupajući dan. Lista treba da obuhvata privatno i profesionalno i naravno da podrazumeva vreme za odmor i uživanje.
Umesto vesti, pročitajte par stranice aktuelne knjige. Ako ste “digitalni tip”, pridružite se Berlitz digitalnoj platformi za učenje jezika. Zar nije bolje da mesto sumornih vesti hranite um znanjen i korisnim informacijama? Pride je tu odećaj zadovoljstva jer ste uradili nešto za sebe.
Zabranjeno je preuzimanje dela ili celog sadržaja bez navođenja i linkovanja izvora u skladu s Moodiranje Uslovima korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
© 2011-2023. Moodiranje. Sva prava zadržana. Izrada sajta: ХАЈДУЦИ