Lakše reći nego uraditi, zar ne? Posebno nama koji smo za njega hirurški skoro pa slepljeni zbog posla i konstantnog učenja i praćenja aktuelnih dešavanja.
Dopunjeno: 26. 03. 2019.
Veliki izazov modernog doba, kombinovan sa strahom od propuštanja, navikom i pomalo adiktivnim osećajem da se nešto non stop dešava. Lajkova i komentara. Kultom notifikacija. Zatrpanosti mejlovima. Potere ukoliko pobogu – niste dostupni makar i samo 5 minuta.
Da li mobilni telefoni zaista služe nama ili mi njima, ko zna više?
Pošto je upotreba mobilnih telefona toliko rasprostranjena (procenjeno je da je još u davnoj 2011. godini bilo oko pet milijardi korisnika mobilnih telefona), zabrinutost javnosti u vezi sa mogućim zdravstvenim efektima mobilnih telefona dobijaju dosta medijskog prostora. Budući da toliko ljudi koristi mobilni telefon, medicinski istraživači su zabrinuti da bi svi povezani zdravstveni rizici, čak i mali, mogli izazvati značajne zdravstvene probleme.
Važno je razumeti rizike i moguće efekte korišćenja mobilnog telefona i odlučiti se kako ćete koristiti svoj mobilni telefon.
Mobilni telefoni komuniciraju sa baznim stanicama koristeći radiofrekventno (RF) zračenje. Ako je RF zračenje dovoljno visoko, ima “toplotni” efekat, što znači da podiže temperaturu tela. Postoji zabrinutost da bi niski nivoi RF zračenja koje emituju mobilni telefoni mogli izazvati zdravstvene probleme kao što su glavobolje ili tumori mozga. Ipak, nije dokazano da zapravo postoje štetni efekti ovog tipa po ljudski organizam, barem ne dokazano.
Mobilni telefonski sistem funkcioniše kao dvosmerni radio i uključuje individualne slušalice i bazne stanice. Antene bazne stanice su postavljene visoko iznad tla (na kuli ili krovu) da bi se dobila najšira pokrivenost. Mobilni telefon ima radio prijemnik i predajnik.
Kada uputite poziv, vaš telefon koristi radiofrekventno (RF) zračenje preko svoje antene da bi razgovarao sa obližnjom baznom stanicom. Kada bazna stanica primi vaš signal, vaš poziv se upućuje preko sistema fiksne telefonije. Bazne stanice mobilnih telefona emituju relativno konstantne nivoe RF zračenja. Telefoni emituju nivoe RF zračenja koji se razlikuju u zavisnosti od tri stvari:
Nivo RF zračenja iz slušalice, na koju je izložena glava, je oko 100 do 1000 puta intenzivnija od izloženosti baznih stanica.
U svetu je bilo mnogo studija o RF zračenju i njegovom uticaju na telo. Postoji velika razlika između biološkog efekta (efekta na telo) i zdravstvenog efekta.
Na primer, RF zračenje mobilnog telefona ima biološki efekat podizanja temperature u lokalizovanom delu mozga za delić stepena. Ovaj biološki efekat ne nosi automatski zdravstvene rizike. Ljudsko telo je opremljeno da se nosi sa veoma širokim varijacijama u temperaturi, a da ne dođe do oštećenja.
Kada je u pitanju korišćenje mobilnih telefona i rak, pošto je RF zračenje oblik nejonizujućeg zračenja, ono ne može izazvati rak. Ne postoji drugi poznati biološki način da RF zračenje može biti kancerogeno.
Iako se istraživanje nastavlja na pitanje da li upotreba mobilnog telefona uzrokuje zdravstvene probleme osim raka, još nisu pronađene negativne zdravstvene implikacije.
Korišćenje mobilnih telefona takođe može imati i druge indirektne zdravstvene efekte.
Na primer:
Dosadašnji dokazi sugerišu da mobilni telefoni nisu štetni, ali dugoročni rizici i posledice tek treba da se razjasne.
Ako ste zabrinuti, možete smanjiti izlaganje RF zračenju putem:
Sve u svemu, isključite se. Makar ponekad. Makar namerno. Makar sami. Dopustite da se njegova baterija istroši da ne bi negde usput možda – i vaša.
Zabranjeno je preuzimanje dela ili celog sadržaja bez navođenja i linkovanja izvora u skladu s Moodiranje Uslovima korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
© 2011-2023. Moodiranje. Sva prava zadržana. Izrada sajta: ХАЈДУЦИ