Obe varijante imaju svoje prednosti i mane, a samo u jednom slučaju napravićete veliku grešku.
Dopunjeno: 11. 12. 2023.
Stoga, ako još niste okitili svoju jelku, evo faktora koje treba uzeti u razmatranje.
Za ljude koji su praktičnog duha i ne vole bespotrebni trošak, ovo je sjajno rešenje. Cene se kreću od nekoliko stotina, pa do nekoliko hiljada dinara, u zavisnosti od kvaliteta materijala, veličine, a i gustine.
Pri odabiru ovakve jelke, gledajte da ima stabilno postolje, jer sigurno ne želite da se u nekom trenutku sruši usled nestabilnosti.
Mogu se, takođe, pronaći u različitim bojama, od standardne zimzelene zelene, pa do srebrne.
Kada prođu praznici, ne zaboravite da jelku istresete od prašine (ili čak istuširate), zatim spakujete u kutiju i najlon i odložite do naredne godine.
Iako su plastične jelke ekonomične i neuporedivo lakše za korišćenje, prava je ipak prava.
Ništa ne doprinosi svečanoj atmosferi kao pravo novogodišnje drvo, elegantno ukrašeno.
Ipak, na nekoliko stvari treba obratiti pažnju.
Veličina: ako vam je plafon nizak, nije preporučljivo da uzmete previsoko drvo, iz razloga jer će izgledati neskladno. Dakle, vodite računa da se drvo uklapa veličinom u prostor.
Gustina: očigledno da “retko” drvo, sa malo granja, teško da će uspeti da izdrži težinu kugli i ostalih ukrasa. Takođe se ne preporučuje ni suviše “gusto” drvo, jer će vam biti malo teže da ukrasite ravnomerno. Kao i za sve u životu, zlatna sredina je najbolja.
Cena: i ovde postoje razne varijacije, no u prostorijama Gradskog zelenila (Vojvode Stepe 405 na Voždovcu) možete kupiti jelku s busenom po ceni od 1300 dinara.
Iz ove ustanove poslat je apel građanima, da ako već kupuju pravu jelku, ona bude isključivo s busenom!
Naime, uoči božićnih i novogodišnjih praznika, dolazi do nelegalne i nepravilne seče četinara, gde najčešće stradaju mlada stabla.
Prodavcima ovakvih stabala na prvom i jedinom mestu je profit, jer se godinama oglušuju o apele nadležnih službi.
Posečeno drvo, nakon što posluži za novogodišnje i božićne praznike, završi nigde drugde nego pored kontejnera.
Dok je u vašem domu, nemojte je držati blizu grejnih tela, jer to može izazvati opadanje četina.
Redovno je zalivajte vodom sobne temperature.
Kada praznici prođu, da ne bi došlo do temperaturnog šoka, ostavite je prvo u prostoriji koja se ne greje ili je u njoj niža temperatura.
Zatim možete presaditi jelku.
Idealna opcija je dvorište, a ako živite u zgradi, ni terasa nije loše rešenje, naročito betonske žardinjere koje izgledaju vrlo otmeno – a i neuporedivno su stabilnije i postojanije od običnih saksija.
Jelka se presađuje u danima kada je temperatura iznad nule, a održavanje iste takoreći ne postoji, osim redovnog zalivanja i uklanjanja otpalih četina.
Uloga četinara u ekosistemu je nemerljiva, kao i benefiti koje nam pružaju. Zbog prijatnih mirisa i baktecidnih materija u gradskim sredinama oni su bukvalno kao prečistač i osveživač vazduha istovremeno!
Stoga je bitno da sačuvamo svako moguće drvce i obezbedimo mu dug život i nakon što prođu praznici.
Ne učestvujte u ekološkom zločinu. Kupujte jelke s busenom!
Zabranjeno je preuzimanje dela ili celog sadržaja bez navođenja i linkovanja izvora u skladu s Moodiranje Uslovima korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
© 2011-2023. Moodiranje. Sva prava zadržana. Izrada sajta: ХАЈДУЦИ