Nepravedno stavljena na “stub srama” zbog nedostatka svesti o ekologiji, plastika može da bude i te kako korisna.
Dopunjeno: 19. 11. 2022.
Svi imamo u kući sijaset takvih predmeta: kutije, flaše, plasticna ambalaza, ne znajući šta ćemo s svim tim, a mogućnost primene je neograničena. Mediji nas svakodnevno bombarduju upozorenjima, a pritom je nedovoljno apela na racionalno korišćenje i ekološku osvešćenost – setimo se samo hajke nakon uvođenja naplate plastičnih kesa u prodavnicama.
Stoga ćemo proći kroz neke ideje kako sve plastika može da nam bude dobar saveznik, a ne zagađivač životne sredine – što smo sami prouzrokovali.
Na prvom mestu, počni da odvajaš predmete od plastike koji su za bacanje i odlaži ih u kontejnere predviđene za to.
Time pomažeš proces reciklaže i u velikoj meri sprečavaš da kese i ostali plastični predmeti završe tamo gde ne treba – u zemlji, ili još gore, u vodi.
Možeš se pridružiti akciji “Čep za hendikep” i tako pomoći onima kojima je pomoć neophodna.
Funkcioniše tako što građani dobrovoljno prikupljaju čepove sa plastičnih flaša, koji se zatim prikupljaju i prodaju kompanijama koje se bave reciklažom tvrde plastike. Za dobijeni novac osobama sa invaliditetom se kupuju nova ili polovna ortopedska pomagala.
A sada da pogledamo kreativne načine na koje možeš iskoristiti plastične flaše i ostale “gluposti”.
Umesto da ti stoje po raznim ćoškovima u kući, probaj da napraviš nešto kreativno s njima, kao na primer: prskalica za baštu, štitnik za spoljne štekere i prekidače, tuš, držač za kupatilo…
Ukoliko u svom životu imaš klince, najbolje je da njih uključiš u ovu igrariju, jer zajedno možete generisati ideja na pretek. Na primer, možete napraviti lampione od plastičnih čaša, napraviti mini police za razne sitnice, a dodatne ideje možeš pronaći ovde.
Inače, iako se ne preporučuje da se jedan plastični predmet koristi dugo u ishrani/pripremi hrane, postoje situacije kada je plastika idealno rešenje.
Testenine, pirinač, različite semenke i brašna zadržaće svoju strukturu ako ih skladištiš u plastičnim posudama – primera radi, ako stoje u papirnoj ambalaži, izvesno je da će biti napadnute od insekata.
Uopšte, sve što nije masno i nema jake mirise, pogodno je da se smešta u plastičnim ambalažama.
Ne treba smetnuti s uma da su pojedine plastične ambalaže predviđene samo za jednokratnu upotrebu.
Većina boca od mineralne i obične vode i gaziranih i negaziranih napitaka imaju oznaku PET (često i PETE – br. 1 u trouglu). Važno je da znate da su one namenjene isključivo za jednokratnu upotrebu. Postoji mogućnost da svakim novim punjenjem u vodu ispuštaju teški metal antimon, hemijsko jedinjenje EPA.
Bezbednu plastiku prepoznaćete po oznakama oznakama (ili HDPE), LDPE i PP, ili po brojevima 2, 4 i 5. HDP je dobar izbor, kao i PP koja se uglavnom koristi za čaše za jogurt i bele je boje.
Videli smo da plastika uopšte ne mora biti štetna, ako pravilno rukujemo njom i ne zagađujemo životnu okolinu. Na prvom mestu budite ekonomični i vodite računa o higijeni.
Kreativni predlozi šta uraditi s plastičnim flašama i flašama samo su jedan od načina da osvestite koliko je bitno biti racionalan i odgovoran prema životnoj sredini.
Ova civilizacijska tekovina jeste nam donela brojne uštede i olakšice, ali ujedno i probleme životne sredine zbog neadekvatnog korišćenja.
Zabranjeno je preuzimanje dela ili celog sadržaja bez navođenja i linkovanja izvora u skladu s Moodiranje Uslovima korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
© 2011-2023. Moodiranje. Sva prava zadržana. Izrada sajta: ХАЈДУЦИ