Reciklaža materijala, kada izgovorimo ovu frazu momentalno nam na pamet padnu oni kontejneri kojih, nažalost, nije dovoljno po gradu, a u koje posebno odvajamo plastiku, metal, staklo i tekstil. Ovog puta stavljamo akcenat na reciklažu materijala u vidu tekstila. Nije stvar u tome da morate da propratite baš svaki hajp ili da momentalno postanete minimalista […]
Dopunjeno: 08. 06. 2021.
Reciklaža materijala, kada izgovorimo ovu frazu momentalno nam na pamet padnu oni kontejneri kojih, nažalost, nije dovoljno po gradu, a u koje posebno odvajamo plastiku, metal, staklo i tekstil.
Ovog puta stavljamo akcenat na reciklažu materijala u vidu tekstila. Nije stvar u tome da morate da propratite baš svaki hajp ili da momentalno postanete minimalista koji se zalaže za “zero waste”, ali pokažimo malo empatije, osvestimo ono šta radimo i šta će nam zaboga 20 crnih haljina i 10 skoro istih belih košulja u garderoberu?
Ne morate da se odreknete svega, ali ako bolje razmislite, s vremena na vreme možda i ne bi bilo loše da sami sa sobom ili sa nekom prijateljicom organizujete mini challange na primer mesec, dva, tri ili za one “hrabrije” godinu dana bez nove kupovine garderobe. Priznajmo, zaista jeste izazov, ali budimo realni sigurno većina nas ima sasvim dovoljno stvari u ormanu, sve ostalo je moodiranje.
– Verovali ili ne, ja posedujem svega nekoliko pantalona i par dobrih košulja – kaže Nebojša Grnčarski, vlasnik modne agencije Select – a tome je više razloga. Kao prvo, s godinama shvatiš da stil nisu brendovi i upadljiva garderoba, već ti sam. Dalje, bolje je da imaš tri košulje vrhunskog kvaliteta, nego 15 koje ćeš baciti posle godinu, dve. Naposletku, dolazimo do svesti o životnoj sredini. Kompletno sam digitalizovao poslovanje, ne trošim papir uzalud, ne trpim gomilu fascikli i plastike u mojoj firmi, pa što bih pravio smetlarnik i od svog ormara?
View this post on Instagram
Kako da se ne odreknete baš svega, a uspešno sudelujete u spasavanju Planete?
To je jedini pravi način da saznate šta sve stoji u vašem garderoberu, od sitnica, bižuterije, preko urbanih stvarčica do bakinih haljina i džempera. Budite temeljni i birajte mudro. Dobro znate da su vintage odevni predmeti ne samo in već i poprilično skupi. Pomislite samo na elegantna bakine bisere ili šik plisiranu suknju i beretku vaše mame!
Dakle, Englezi imaju super frazu za raspakivanje i ponovno pakovanje i rapoređivanje stvari u kutije, a to je decluttering. Zapravo, znači da sve sitnice (kao i krupnije stvari) složite u kutije sa poklopcem (možete ih naći u plastičarskim radnjama i kod Kineza) i na taj način imaćete uredan garderober gde ćete tačno znati gde se šta nalazi. A možete koristiti i kreativne etikete koje možete kupiti u hobi radnjama i pozamanterijama.
Uzmite četiri kese, jednu u koju ćete stavljati garderobu koja vam treba i koju nosite, jednu koja je za humanitarne svrhe, jednu koja može da se reciklira, prepravi, doda par aksesoara, nakita i tako dobijate gotovo nov komad garderobe, jednu koja je za bacanje, odnosno, reciklažu (po gradu na mnogo mesta postoje kontejneri za reciklažu različitih materijala).
Pored kontejnera za reciklažu tekstila u svim gradovima Srbije, ovom prilikom iskazujemo veliko poštovanje svim velikim svetskim brendovima koji su razumeli i što je još važnije, primenili koncept reciklaže.
Pa tako u svim prodavnicama H&M-a tokom cele godine možete odneti jednu običnu plastičnu kesu iz radnje punu različite garderobe, nebitno da su kupljene u toj radnji ili negde drugde i takođe nije bitno da li su stvari nove, ispeglane, sa rupama, za bacanje… U zamenu za takvu jednu kesu dobijate vaučer od čak 15% popusta na bilo koji artikal iz radnje koji važi tokom cele godine.
Verovatno niste ni svesni koliko jedan par naramenica sa nitnama ili lančićima može potpuno da promeni jedan običan crni sako i od poslovne žene pretvori vas u vamp devojku spremnu za izlazak na piće ili modni događaj.
Cirkoni, stikeri, kreativne zakrpe, biseri, lančići, perja, trake na metar sve to možete pazariti u pozamanterijama i odneti krojačici da vam ušije ako već ne umete same. Takođe, u radnjama u kojima se prodaju materijali, mebl štofovi, zavese i sl. postoji deo gde se ostavljaju ostaci materijala. To je prava riznica jer možete naći dovoljni parče materijala za suknju, maramu, ešarpu ili prolećni šal.
Pogledajte na internetu inspoiracije kako da staro pretvorite u gotovo novo. Verujte nam na reč, oduševićete se šta je sve moguće napraviti od starih teksas jakni, iznošenih trenerki i običnih bezličnih košulja i sakoa, pa i kaputa.
Takođe, nemojte bežati od Second hand shopova, kada su sniženja možete uloviti jaknu ili blejzer koji kao da je upravo izašao iz Armanijeve radnje, bez ijednog nedostatka, potpuno nov. Tačno, treba vam vremena, stpljenja pa i sreće ali svuda u svetu su jako popularne takve radnje i mnogi se oblače isključivo tamo.
Reciklaža materijala, suma sumarum nije nikakva strana reč, nepoznanica u našem jeziku i trebalo bi što više širiti svest i uputiti i druge da nije sramota otići na buvljak, pijacu ili second hand shop da biste za 50-300 dinara ulovile pravi dragulj!
Zabranjeno je preuzimanje dela ili celog sadržaja bez navođenja i linkovanja izvora u skladu s Moodiranje Uslovima korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
© 2011-2023. Moodiranje. Sva prava zadržana. Izrada sajta: ХАЈДУЦИ