Prelazni periodi godine uvek su pomalo izazovni kada je koža lica u pitanju i ne možemo, a da u tim periodima ne obratimo posebnu pažnju upravo na probleme koji se mogu javiti.
Dopunjeno: 24. 11. 2023.
Tu su i oni koji izazove na licu imaju hronično, na duže staze, tako da je ovaj tekst namenjen i njima. Važno je na početku odmah napomenuti da problemi sa kožom nikako nisu zanemarljivi i da bi problematičnu kožu lica morao pre svega pregledati dermatolog, kako bi dao smernice i terapiju koji su adekvatni.
U ovom tekstu naći ćeš samo opšte savete koji ti mogu pomoći da u kućnim prilikama tretiraš svoje lice i ovi saveti nikako ne mogu zameniti savete lekara, mogu biti samo njihova dopuna.
Opšti saveti za zdravlje kože lica idu u pravcu higijene. Uvek vodi računa o higijeni lica i da prljavim rukama ne dodiruješ kožu. Kada god si u prilici, osveži svoje lice preko dana i to je već dobar put da do problematične kože i ne dođe.
Ako se to ipak desi, onda sledi neke od sledećih saveta.
Jedan od češćih problema kože lica je masna koža lica i njome se treba posebno pozabaviti, s obzirom na to da iako masna, ovakva koža može biti izuzetno dehidrirana. Zato je pogrešno nju isušivati jer ona suštinski možda ima pojačanu potrebu da bude hidrirana. Pore proizvode višak sebuma koji treba eliminisati sa kože. U tu svrhu dobro će doći razni losioni kojima se ta masnoća rastvara i sklanja sa kože.
Povremeno je dobro koristiti i neke maske za lice koje će upiti masnoću i lice učiniti suvljim. Masno lice može biti veoma nezahvalno i za šminkanje jer prosijava ispod pudera. Zato masnu kožu treba šminkati proizvodima koji su mat i koji će pomoći da se masnoća drži pod kontrolom.
Svakako, hidrantna krema ne sme izostati kada je u pitanju nega masne kože. Kada sprovedete skidanje masnoće, a to ćete činiti ujutu i uveče, specijalizovanim losionima ili mlekom za čišćenje lica, onda nanesite hidrantnu kremu za negu masne kože, kako ona ne bi izgubila na hidrataciji.
Iako je veoma važno da se prodre do unutrašnjih razloga zašto je nečija koža suva, takođe je bitno da se ovakva koža pravilno tretira i spolja. Skloni smo tome da suvu kožu mažemo što masnijim kremama, kako bismo joj vratili vlažnost.
To ne mora uvek da bude najbolji recept. Suva koža mora biti tretirana adekvatno odabranom kozmetikom, često i medicinskom, sve dok se ne utvrdi usled čega se ona peruta i puca. Razlozi mogu biti posve medicinske prirode, kao što je neko kožno oboljenje (ekcem ili psorijaza) koje se treba adekvatno lečiti ili je u pitanju nedostatak nekog vitamina. Dakle, medicinska nega pre svega.
Ova koža, bez obzira što je suva, mora biti očišćena pre stavljanja krema jer razne čestice iz spoljašnje sredine padaju na nju i mogu je inficirati. Treba biti pažljiv kada su pilinzi u pitanju, zato se ovoj koži, naročito u fazi ljuštenja ne preporučuje piling. Tek kada se koža malo oporavi, on može doći na red.
Ima blažih i jačih krema. Za one koji imaju suvo lice preporučuju se malo jače kreme, ali bitnije od toga da je krema masna jeste činjenica da ona u sebi sadrži dovoljno retinola i hijaluronske kiseline, zato što će oni kožu revitalizovati i učiniti je sjajnijom.
Ovakva koža lica često je siva i beživotna, tako da će hidratacijom dobiti na sjaju i svežini.
Mladalačka koža najčešće je opterećena bubuljicama, aknama ili mitiserima, koji umeju da budu veoma nezgodni i da stvaraju mnogo problema. Ovi problemi sa kožom lica, naročito ako traju duži vremenski period, verovatno su sistemski problem i treba ih rešavati u konsultaciji sa lekarom.
Ono što prvo treba raditi kada je ovaj tip problema u pitanju, jeste antibakterijsko čišćenje, pošto većina problema koja se javlja sa bubuljicama, predstavlja problem sa bakterijama usled kojih se bubuljice množe.
Akne su često bakterijske i prati ih lučenje velike količine sebuma, odnosno, masnoće. Zato je važno da se lice dobro očisti pre nanošenja bilo koje terapije i kreme, kako se bakterije ne bi dalje širile po licu i tako se stvarale nove bubuljice. Kada su akne u pitanju, često se nanose sredstva koja ih isušuju, čineći tako da akne brže nestanu. Kreme koje se koriste tom prilikom treba da sadrže negujuće faktore, ali i antibakterijsku terapiju, kako bi što manje nečistoća iz spoljašnje sredine dospelo na bubuljicu.
Mitiseri su specifična vrsta komedona. Oni predstavljaju pore napunjene nečistoćama koje su pod upalom i najgora stvar koju možete činiti, a to se odnosi i na akne, jeste da ih cedite. Za akne nam je to nekako jasno da ne smemo činiti, ali kada su u pitanju mitiseri, kao da zaboravljamo da se to odnosi i na njih.
Mitisere takođe treba tretirati nekim losionom koji će smiriti upalu i doprineti da nečistoća nestane iz pora. Za one najupornije mitisere, preporučuje se poseta kozmetičaru jer će on u sterilnim i higijenskim uslovima umeti da istisne one viškove koji se kućnim tretmanima ne daju otkloniti.
I posle ovoga čišćenje je obavezno i onda se nanosi neka dobra krema, shodno tipu kože, kako bi se pore zatvorile i kako se nečistoća ne bi skupljala u njima. Još jedna velika greška koju pravimo jeste šminka. Ponekad pustimo da šminka bude celog dana na licu. Trudite se da, kada stignete kući, i pre spavanja, lice temeljno umijete i očistite od nečistoća, kako biste bili sigurni da nijedan delić prljavštine nije ostao na licu da ispunjava vaše pore.
Još jedno oboljenje koje čini da koža bude veoma osetljiva i suva, jeste rozacea. To je hronično oboljenje i za razliku od ekcema i psorijaze koji se mogu pojaviti na licu, ali ne moraju, rozacea se uglavnom pojavljuje na licu.
To su crvene, upaljene tačkice, kojih može biti toliko mnogo da obuhvate gotovo celo lice, najviše obraze i jagodični deo, ispod očiju. Kao što smo već napomenuli, ovakva koža je veoma osetljiva i potrebno ju je negovati kako spolja, tako i iznutra. Ishrana treba da bude prilagođena u dogovoru sa nutricionistom i dermatologom.
Terapija za rozaceu takođe nije nešto što vam neko može napisati u tekstu ili preporučiti u videu, tu terapiju treba da dobijete od dermatologa i tako obavezno učinite ako imate ovakvu dijagnozu na koži.
Ono što bi svakako bilo veoma korisno za vas i što možemo posavetovati, to je da obratite pažnju kakvu šminku koristite, s obzirom na to da imate rozaceu. I nikada, ali doslovno nikada, nemojte dozvoliti da šminka, ni u tragovima, ostane preko noći na vašoj koži. Šminku uvek treba skidati sa lica, bez obzira da li je koža problematična ili ne, ali obolelu kožu svakako više pazite.
Neka voda kojom se umivate bude mlaka, a sredstvo za umivanje blago. Preporučuju se prirodni sapuni, bez mnogo hemikalija jer će oni blago, a sasvim dovoljno očistiti vaše lice i onda ste spremni za terapiju.
Fleke su čest prateći element kada je u pitanju uticaj sunčevih zraka ili kada se akne povuku. One mogu biti blaže i jačeg intenziteta, u zavisnosti od toga kakav je uticaj izvršen na kožu. Za fleke najbolje je nabaviti neku dobru kremu, koja će, pored toga što skida fleke, imati uticaj i na hidrataciju, ali i na zaštitu od UV zračenja.
Naravno, posrazumeva se sklanjanje od sunca, naročito u periodu većeg i ozbiljnijeg sunčevog zračenja. Sunce doprinosi da fleke budu još vidljivije i pospešuje njihovo širenje.
Bez obzira na to koliko smo odmorni, ispod očiju se mogu pojaviti veliki podočnjaci. Protiv njih često ne možemo da se borimo efikasno, zato što su tu, bez obzira na ispavanost i na činjenicu da zdravo živimo.
Dobra krema za podočnjake može da popravi stvar i treba je nanositi ujutru i uveče. Međutim, pored kreme, dobro je imati i neki korektor za podočnjake, koji ćete nanositi ujutru, pre šminkanja. On će ublažiti simptome tamnih podočnjaka i učiniće da koža deluje svežije u predelu oko očiju. Neka taj korektor bude za nijansu bleđi od boje lica ili od pudera, što će pružiti dodatnu svežinu.
Ako ste i otečeni u predelu oko očiju kada se probudite, onda ne bi bilo loše da se umijete hladnom vodom. Ni neka hladna obloga ne bi bila loša, kako bi pomogla da ne budete toliko otečeni.
Dobar savet je i da neku masku stavite u frižider preko noći, da se dobro ohladi, a onda da je nanesete na lice ujutru, kada ste naduveni (neka to budu one maske u obliku maramice). Ona će pospešiti cirkulaciju, hladnoća će odlično uticati na otok, tako da posle desetak minuta držanja maske na licu, možete imati svežu i hidriranu kožu, spremnu za novi dan. Delovaćete odmorno i naspavano.
Problematičnu kožu nemojte izlagati jakom suncu. Kada se sunčate, činite to u periodima kada je sunce blago. Obavezno nanosite zaštitni faktor na svoje lice, bez obzira što sunce nije jako ili se nalazite u hladovini.
U pojedinim fazama dok traju terapije, možda i ne bi trebalo da se izlažete suncu, ali to proverite sa svojim dermatologom.
Kao što i većina bolesti dolazi iznutra, tako i problemi na koži mogu biti usled nekih unutarnjih nedostataka. Ono što možete uraditi iznutra, to je da izbalansirate svoju ishranu, da je obogatite voćem i povrćem. Takođe, alergo-testovi mogu pomoći da izbegnete one namirnice koje pospešuju probleme na koži, a to ćete uraditi u dogovoru sa nutricionistom.
U borbu za lepšu kožu morate krenuti uz pomoć stručnjaka. Nemojte se prepuštati slučaju, uradite upravo ono što je potrebno da biste svojoj koži dali ono što joj je zaista potrebno i kako bi ona ponovo zasijala u punom kapacitetu.
Zabranjeno je preuzimanje dela ili celog sadržaja bez navođenja i linkovanja izvora u skladu s Moodiranje Uslovima korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
© 2011-2023. Moodiranje. Sva prava zadržana. Izrada sajta: ХАЈДУЦИ