fbpx
Naslovna » Magazin » Duh i telo » Šta je dopamin i zašto utiče na naše stanje više nego što možemo da pretpostavimo

Šta je dopamin i zašto utiče na naše stanje više nego što možemo da pretpostavimo

Da li si ikada uhvatio/la sebe kako skroluješ Instagram do 3 ujutru, samo da bi posle osećao/la prazninu? Ili kako posle treće epizode serije ipak pustiš i četvrtu, iako znaš da treba da spavaš? E pa, dragi naš skroleru, možda nisi lenj – možda si samo zavistan od dopamina.

Dopunjeno: 06. 01. 2025.

dopamin

Dopamin je taj mali đavo koji te tera da još jednom proveriš telefon, iako znaš da nema ništa novo. On je odgovoran za onaj osećaj uzbuđenja kad dobijemo novu poruku, ali i za frustraciju kada nam je dosadno. Dopaminska zavisnost je sve prisutnija u digitalnom svetu u kojem živimo.

Šta je dopamin i šta radi tvom mozgu?

Dopamin je tvoj unutrašnji diler sreće. To je neurotransmiter koji pomaže mozgu da registruje zadovoljstvo. Kada pojedeš čokoladu, osvojiš lajkove na objavi ili pobediš u igrici – dopamin te nagrađuje. “Bravo, majstore!” – kaže dopamin kad uradiš nešto što tvoj mozak smatra nagradom.

Ali tu dolazi kvaka. Dopamin voli brzo zadovoljstvo i ne razmišlja o posledicama. Što ga više stimuliš, više ga tražiš. I tako upadaš u začarani krug instant gratifikacije. Mozak postaje lenj, navikava se na trenutne nagrade i teže ti je da se fokusiraš na dugoročne ciljeve.

Koji još hormoni igraju ulogu u priči o zadovoljstvu?

Zamisli da u glavi imaš četvoro dece. Svako dete je jedan hormon i svako se bori za tvoju pažnju. Dopamin je onaj klinac koji stalno traži novu igračku, ali nisu svi takvi. Evo ko su ostali igrači:

  • Serotonin – Ovo dete obožava da gleda slikovnice, crta i uživa u miru. Serotonin je zadužen za dugoročnu sreću i stabilnost. Kada čitaš knjigu na plaži, osećaš se smireno i zadovoljno – to je serotonin u akciji. Nedostatak serotonina često vodi ka depresiji i anksioznosti. Zato je važno negovati aktivnosti koje ga podstiču – meditacija, priroda i kreativni hobiji.
  • Oksitocin – Oksitocin je dete koje voli da se mazi i stalno traži tvoju pažnju. On je poznat kao hormon ljubavi i povezivanja. Kada te neko zagrli, tvoj mozak oslobađa oksitocin. Ovaj hormon jača veze među ljudima, pomaže ti da se osećaš voljeno i bezbedno. Više oksitocina znači više poverenja i empatije u tvojim odnosima. Seks, zagrljaji i druženje podstiču ovaj hormon.
  • Endorfin – Ovo je dete koje trči po kući, gleda crtaće i juri mačku. Endorfin je zadužen za ublažavanje bola i osećaj euforije. Kada vežbaš, smeješ se ili plešeš, endorfin je taj koji te nagrađuje. On je prirodni lek protiv stresa i umora.

Kako se manifestuje dopaminska zavisnost?

Znaci dopaminske zavisnosti nisu uvek očigledni, ali ako prepoznaš više od ovih simptoma, možda si u opasnoj vezi sa dopaminom:

  1. Skroluješ satima bez razloga – TikTok, Instagram, Reddit… svejedno. Vreme prošlo, a ti ni sam/a ne znaš šta si video/la.
  2. Osećaj praznine posle binge-watchinga serije.
  3. Teško ti je da se fokusiraš na zadatke koji zahtevaju dužu pažnju.
  4. Konstantno tražiš novi stimulans – bilo kroz hranu, igrice ili notifikacije.
  5. Osećaš dosadu ili anksioznost kada ne radiš ništa stimulativno.

Kako pobediš dopaminsku zavisnost?

Dobra vest je da možemo naučiti mozak da funkcioniše drugačije. Evo kako da preuzmeš kontrolu:

  1. Dopamin detox
  • Odredi dan (ili vikend) bez telefona, društvenih mreža i binge-watchinga. Mozgu će u početku biti dosadno, ali to je dobar znak.
  1. Postavi ale ciljeve
  • Umesto da tražiš veliku nagradu, nagradi se za male korake. Na primer, uradi 10 sklekova, prošetaj 15 minuta ili završi članak koji si započeo/la.
  1. Vežbaj strpljenje
  • Uvedi “pravilo odlaganja”. Kad osetiš potrebu da uzmeš telefon, sačekaj 10 minuta.
  1. Pronađi zadovoljstvo u dosadi
  • Nauči se da uživaš u jednostavnim stvarima – čitanje, pešačenje, kuvanje… Tvoj mozak će ti biti zahvalan.
  1. Više oksitocina, manje dopamina
  • Provodi više vremena sa ljudima koje voliš. Oksitocin je prirodni protivnik dopamina.

Zaključak: Manje skroluj, više voli

Dopaminska zavisnost je stvarna i svi smo bar malo uhvaćeni u tu mrežu. Ali, nije sve izgubljeno. Kada naučimo da usporimo, da uživamo u stvarima koje ne dolaze sa ekranom i da cenimo male trenutke, postajemo mnogo ispunjeniji.

Ne moraš da se odrekneš dopamina u potpunosti. Uostalom, taj hormon ti je prijatelj kad se koristi kako treba. Ali, balans je ključ. Skroluj manje, voli više. Uživaj u zagrljajima, dugačkim razgovorima i malim pobedama svakog dana. To je prava pobeda nad dopaminskom zavisnošću.

Zabranjeno je preuzimanje dela ili celog sadržaja bez navođenja i linkovanja izvora u skladu s Moodiranje Uslovima korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Podeli tekst:
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

    NAJNOVIJE

    Moodiranje newsletter

    nema spamovanja i gluposti. samo kul stvari. jednom sedmično.

    Dopašće vam se još:

    MOODIRANJE

    © 2011-2025. Moodiranje. Sva prava zadržana. Izrada sajta: ХАЈДУЦИ